Дифузионни мембрани поемат ролята на втори хидроизолационен слой, а използването им е особено важно при покриви от парчета материали. При проникване през покрива на дъждовна вода, сняг или влага, дифузионната мембрана предпазва долните слоеве от влага, за целия период. Ефектите от проникването на влага могат да варират от намаляване на ефективността на топлоизолацията до увреждане на здравето на жителите в резултат на поява на мухъл.

В допълнение, дифузионната мембрана защитава покривната конструкция и живущите от удар, причинен от строителни елементи. Също така и от влага за периода на покривните работи, преди полагане на покрива. Това от своя страна, дава възможност за извършване на вътрешни ремонти в сградата. Това е много важно при кратко лято и кратък строителен сезон.

Именно през този период дифузната мембрана е изложена на различни атмосферни условия, които, в зависимост от тяхната интензивност и взаимодействие, могат да доведат до значителна загуба на функционалните и свойства.

Мембраните са изложени на:

 UV радиация

 Промени в топлината и температурата

 Влага

 Движещи се въздушни маси

В този случай UV лъчението е от особено значение, тъй като с недостатъчно стабилизирани и обикновено много евтини дифузионни мембрани, може да се стигне до значителни повреди на филма. От полагането на филма до цялостния монтаж на покрива. В резултат на това, в продължение на няколко години основните свойства на филмите могат да се влошат до опасно ниво. Може да се влошат следните показатели:

водоустойчивост, якост на опън и удължаване при скъсване (платна или функционален слой).

Това ще доведе до съответните рискове за покрива и цялата сграда.

Механизми за повреда и намаляване на тяхното въздействие

  • Осъзнаване от проектанти и покривни работници за възможните последици

от ултравиолетовите лъчи и тяхното отчитане при избора на продукти.

  • Ефективен строителен процес, който да гарантира дългосрочна защита срещу повреди

и удовлетвореност на клиентите от всички предоставени услуги.

  • Изграждане на изолиран покрив с две вентилационни пролуки

Влияние на UV лъчението върху дифузионни мембрани

Покривите обикновено са най-податливи на атмосферни влияния.

В региони, където от време на време, има много валежи, скатния покрив се доказа като най-добрия вариант с най-голям защитен потенциал.

Повечето покривни материали и особено минерални керемиди, издържат безпроблемно високите температури в продължение на много десетилетия.

Тъй като таванските стаи днес най-често се използват като жилищни или работни, а в допълнение към това са се увеличили изискванията за комфорт, потребители на помещения монтират топлоизолация. Покривното пространство трябва да бъде защитено от влага отвън, чрез инсталиране на дифузионни мембрани. А за защита от действието на водните пари, отвътре се монтират пароизолационни филми.

В комбинация с херметично затворена пароизолация, дифузионната мембрана регулира баланса на влага в конструкцията на изолацията. Покрива, предпазва топлоизолационния

слой и рафтовата конструкция от проникване на директни валежи.

Тенденцията през последните години е строителството на къщи с покриви с нисък наклон. Следователно изискванията за използване на дифузионни мембрани, като втори водоустойчив слой – както по време на строителството, така и след него преди полагане на основното покривно покритие, е необходимост.

Идеалната мембрана е дифузионно отворена, за да позволи изсушаване на водната пара, като в същото време осигурява висока водоустойчивост.

Тези качества на диафрагмата са посочени в декларацията за производителност или в техническия лист. Понятията за „сила за разкъсване „и“ удължаване при разкъсване „дават представа за механичната якост на мембраната. Масата на единица повърхност, като правило, също показва здравината на подпокривния