Снегодържатели. Точкодържатели за сняг
Точкодържателите или както се наричат още куки, не са начини да задържат значително количество сняг, поради което се използват като добавка към решетъчни и тръбни снежни подложки, както и върху мек покрив с лек наклон.
На мек покрив сняг обикновено се задържа сам по себе си, това се улеснява от грапавата повърхност на материала, поръсвайки от гранули. Върху битумни керемиди или покривен филц сняг се натрупва и се задържа сняг без проблеми, поради грапавата повърхност на материала. При малък наклон и такъв тип материал, снегът едва ли ще се стопи бързо. Независимо от това, за предпазна мрежа се монтират прегради за снегоподграда от типа на шах, на шахматно разстояние 50 – 70 см една от друга.
Ъглови снегодържачи – за райони с по-незначителни валежи от сняг
При незначителни количества сняг на покрива се монтират ъглови държатчи за сняг. Те представляват метални изработки, огънати в триъгълна конструкция с два ръба и рафтове за закрепване към основата. Височината на такива държачи за сняг е от 4 до 6 см. Обикновено те се монтират на покриви, където ъгълът на наклон не надвишава 30 °.
По принцип те са монтирани на покриви, изработени от метал или велпапе, тъй като самите снегодържатели са направени от същия материал и имат един и същи цвят. Ъгловите държачи за сняг са закрепени директно към покривния материал, включително горната вълна от гофрирани материали. По билото в шахмат на няколко реда, от 2 реда. Разстоянието между редовете е от 50 см до 1 м.
Решетъчни снегодържатели
Решетъчните държачи за сняг на покрива представляват различни размери. скоби, към които е прикрепена вертикалната решетка. Цвета на държачите могат да бъдат съобразени цветово с покрива. Имат различни размери и са изработени от поцинкована стомана. Ефективността на решетъчните държачи зависи от височината на решетката. Тя може да бъде различна – от 5/7см до височина на решетката 15 – 20 см. От размера на решетката зависи и количеството сняг, което снегодържача задържа. Голямата стоманена решетка задържа голям обем сняг.
Решетъчните снегодържатели се монтират на дълги склонове с доста стръмен наклон, за да се гарантира, че снежните блокове не падат. За всяко покривно покритие има подходящи снегодържачи със съответстващите им видове крепежни елементи. Поставянето на решетъчни снегодържачи се извършва в един ред по стрехите на рампата. Ако дължината на наклона е повече от 5,5 м и в същото време натоварването от сняг в региона е голямо, тогава освен решетъчните се монтират и други видове снежни накладки, например ламелни.
Като цяло тръбните държачи са по-здрави от решетъчните. Ако обемът на снега е голям, решетъчните снегодържачи могат да се огънат под натиска му. Силата на решетъчните подложки за сняг също се влияе от формата и здравината на скобите или релсите.
Има и конструкции на решетъчни държачи за сняг, при които решетката е заварена към надлъжните тръби. В този случай продуктът е изключително надежден.