Ако преди няколко години инсталирането на хидроизолация на покрив беше свързано със сложни процеси, които изискват много време на строителите, днес този процес е разработен до съвършенство. Покривната хидроизолация е неразделна част от покривната конструкция. Работата и експлоатационния живот на покрива на сградата зависят от това колко правилно е изпълнен. Е,основната цел на този процес еда предпази покрива от дъжд и конденз.
Материали за хидроизолация на покрив на къщата
На пазара има широка гама от материали, така че има какво да избирате. Всяка хидроизолация на покрив трябва да предотврати проникването на влага вътре и да служи достатъчно време. По отношение на състава и начина на приложение, материалите са различни:
- перфориран филм
- дишащи мембрани
- хидрофилен каучук
- полиуреа
- силикатни смоли
- двукомпонентни акрилатни съединения
Филми и мембрани
Такива материали са класифицирани, както следва:
Дифузен микроперфориран – подходящ за всички видове покриви. Филмите с микропори абсорбират течни капчици, които след това се изпаряват под въздействието на въздушния поток на вентилационната междина. Дифузните мембрани имат добри пожарни и екологични показатели. Те успешно се експлоатират в продължение на много години и ефективно предпазват покрива от дъжд, сняг.
Superdiffuse – основната им разлика от предишния тип е, че мембраните се полагат без вентилирана междина. Такива материали поддържат изолацията и строителните конструкции сухи, значително намаляват топлинните загуби и перфектно пропускат парата. Висококачествените супердифузни мембрани са издръжливи и устойчиви на отрицателното въздействие на ултравиолетовите лъчи. Използват се при изграждането на изолирани и студени покриви с метални керемиди, с гофрирани битумни листове;
PVC мембраните са иновативен материал, изработен от пластифициран поливинилхлорид. За да се придаде необходимата гъвкавост, в състава се въвеждат пластификатори и се постига здравина поради наличието на подсилваща мрежа.
PVC мембраните имат много предимства:
- устойчивост на химични механични и термични влияния,
- висока поддръжка,
- еластичност,
- дълъг експлоатационен живот.
Безопасността на околната среда е също толкова важна. Следователно безоловните материали на водещи производители не са вредни за околната среда.
EPDM филмовите мембрани са материали, изработени от синтетичен каучук с добавка на полимери. Това е оптималното решение за страни със студен климат. Мембраните от ново поколение имат няколко ключови предимства:
- запазване на оригиналните свойства при ниски температури,
- отлични физико-механични свойства,
- бърз монтаж на всякакви сложни покриви,
- пълна хидроизолация,
- най-висока устойчивост на атмосферни валежи.
Течна хидроизолация
Днес, когато организирате хидроизолация със собствените си ръце, често се използва течна гума. Този материал е безвъздушно спрей покритие. Двама души са достатъчни за извършване на хидроизолацията на покрива. Основното е, че те разполагат със специално оборудване.
Течният каучук има различни предимства:
- Ефективност. Покривът е надеждно защитен от влага;
- Без шевове. След нанасяне на течен каучук по повърхността не остават шевове, защото се получава непрекъснато покритие;
- Адхезия към абсолютно всеки материал. Независимо от етапа на втвърдяване и възрастта на старото покритие;
- Подходящ за всички покриви. Течният каучук е подходящ за покриви с всякаква геометрична форма – безвъздушното пръскане се счита за идеалния метод, тъй като материалът се нанася върху первази, навеси, тръби, парапети;
- Устойчивост на температурни спадове;
- UV устойчивост;
- Няма токсичност. Съставът не включва компоненти, вредни за хората и природата;
- Устойчивост на замръзване. Нанасянето на материала може да се извърши при минусови температури.
- Хидроизолационен филм
- Използването на този материал е най-ясният начин за подреждане на хидроизолацията. Филмът се използва върху скатни покриви, изработени от метал, шисти. Той изпълнява няколко функции:
- Защита на строителната конструкция от конденз, който се появява на вътрешната повърхност на покрива.
- Предотвратяване на проникването на влага в изолацията – тази точка е изключително важна, тъй като водата намалява свойствата на топлоизолатора.
- Отстраняване на парата навън.
- Защита на покривното пространство от атмосферни валежи.
Съвет! Когато инсталирате хидроизолационен филм, трябва да се вземат предвид някои точки. Първо, ако покривът има ъгъл на наклон над 30 градуса, материалът трябва да се припокрива с 15-20 см. На второ място, филмът не трябва да се опъва.
Проникваща хидроизолация
Този метод се използва на покриви с пореста структура. Това се отнася до бетонни, варовикови блокове. Същността на този метод е, че импрегнирането запълва пукнатините. Специалните вещества проникват дълбоко и замръзват. Получените монокристали запушват порите и укрепват цялата структура.
Като проникваща хидроизолация най-често се използва водно стъкло, тоест воден разтвор на натриеви силикати. Това е нетоксичен материал, който предпазва повърхностите добре от влага, корозия, агресивна алкална среда. Могат да се използват и синтетични смоли, течни полимери и разтопен битум.
Полагането на хидроизолационни листове се усложнява от факта, че първо трябва да нанесете слой битумна емулсия върху повърхността. След този процес материалът се припокрива и залепва. И на последния етап се поръсва с каменни стърготини.
В допълнение към горните материали, полимерни лакове, бои, емулсии често се използват за осигуряване на защита срещу влага.
Хидроизолация с течна гума
Ако като хидроизолационен материал се използва течна гума, подготовката на покрива е важна стъпка. В началния етап старото покритие се демонтира, петна от мръсотия се отстраняват, повърхността е без прах. След това се извършва грундиране и едва след това се полага течен каучук.
Полезни съвети от експерти
Много зависи от грамотността на работата. Ето защо, когато самостоятелно подреждате хидроизолация, трябва да се ръководите от установените правила и разпоредби:
- Местата, където материалите се свързват и съединяват, са внимателно запечатани;
- Препоръчително е да започнете хидроизолационни работи от ниски зони в близост до дренажни системи;
- Ако на покрива са положени няколко слоя изолационни материали, трябва да се вземе предвид един важен нюанс. Горният материал трябва да лежи с отклонение от 50 см спрямо долния слой;
- Хидроизолационният филм е фиксиран със строителен телбод или пирони с широки глави;
- Ако като покривен материал се използват композитни херпес зостер, трябва да изберете дифузни мембрани;
- Покривният материал, пергаментът и други рулонни материали се монтират при температура не по-ниска от +10 градуса;
- Течната гума се напръсква в еднакви ленти, чиято ширина е 1-1,5 m;
- Ако мембраната е инсталирана на сложен покрив, тя трябва да бъде залепена.
!!! Висококачествената хидроизолация е гаранция, че къщата ще бъде напълно защитена от течове. Следователно към този процес трябва да се подхожда отговорно и компетентно.