По-ниско и по-леко
Ъгъл на наклона на покрива – не само помага да се определи колко бързо може да оттича дъжда и снега, но също така определя целия характер и усещане на сградата. Например стръмните наклони от 60 градуса или повече са често срещана характеристика в готическата възрожденска архитектура. Помагат да се създаде внушително впечатление – докато много строители на къщи избират правоъгълен форм-фактор с наклон на покрива около 45 градуса. Напоследък обаче проектантите както на битови, така и на небитови сгради започнаха да мислят по-сдържано – въвеждайки наклони между 30 и 10 градуса.
Ъгъл на наклон. Защо нисък ?
Има различни причини за това изместване към по-плитки ъгли на покрива.
Изискванията за местно планиране често ограничават височината на билото на новите сгради. Това е за да се гарантира, че те не се открояват от заобикалящата архитектура или не се издигат над нея. Чрез намаляване на ъгъла на наклон, проектантите могат да повишат височината на стрехите на тези сгради. Това може да позволи увеличаването на височините от пода до тавана в помещенията по-долу, което ги кара да се чувстват по-леки и по-просторни. В някои случаи може дори да позволи да се създаде допълнителен етаж – значително увеличаване на продаваемата стойност на имота.
Естетиката е друго важно съображение. Много дизайнери и собственици вече предпочитат елегантния минималистичен стил пред по-традиционните подходи. В по-малък мащаб много собственици на сгради със скатни покриви предпочитат скатни покриви с малък ъгъл до плоски покриви. Това се наблюдава при разширяване на собствеността им, тъй като позволяват по-добра непрекъснатост на дизайна.
Намаляването на ъгъла на наклон на покрива също може да намали теглото му, тъй като площта на облицовката се намалява.
Съображения за проектиране. Ъгъл на наклон.
Най-очевидното притеснение при проектирането или инсталирането на покрив с нисък наклон е, че дъждовната вода ще се оттича по-бавно. Това означава, че внимателното детайлизиране е от съществено значение при всякакви отвори в повърхността на покрива и на вентилационните точки. Целта е да се предотврати навлизането на влага в покривната конструкция.
Повишеният потенциал за проникване на влага в тези покриви означава, че много производители не поддържат използване на стандартни системи от глинени и бетонни плочки при ъгъл на наклон под 30 градуса. Ако се използват тези системи, тогава инсталаторите и дизайнерите трябва да положат значителни грижи за правилното им изолиране на атмосферни влияния. Например чрез увеличаване на степента на обиколка между плочките. Това може значително да увеличи както сроковете, така и разходите за покривните работи. Докато неправилната оценка на тези зони може да доведе до сериозни дългосрочни проблеми, включително течове и гниещи софити и рафтове.
Системите от метални плочки често могат да осигурят по-просто и по-изгодно решение за тези приложения. Плочките обикновено се монтират на дълги серии с едно фиксиране, намалявайки броя на закрепванията и проникванията. Тяхното прецизно свързване също помага за образуването на по-устойчиво уплътнение при тези приложения.
Олекотената конструкция на системите от метални керемиди ги прави особено подходящи за монтаж на съществуващи покриви с нисък ъгъл на наклон. Там, където вече са зададени изисквания за конструктивно натоварване. Те също така осигуряват значителна гъвкавост на дизайна. Гамата плочки AeroDek се предлагат с различни покрития. Те могат да възпроизведат външния вид на материали като глина, бетон и дори дърво.
Изневиделица
Векове наред сме разчитали на покривите, за да предпазим елементите. Сините покриви осигуряват средство за внимателно контролиране на оттичането на валежите по време на бури. Те позволяват на водата да се отделя за много по-дълъг период от време и помага за защита на живота и имуществото.
Риск от дъжд
Наводняването на повърхностни води се случва, когато валежите са толкова екстремни, че претоварват канализационните системи и наземното съхранение. Изследванията показват, че големите бури вероятно ще станат по-чести през следващите десетилетия. Това ще бъде в резултат на изменението на климата, разрастването на градски и крайградски райони, впоследствие земята, която някога е могла да съхранява тази вода, ще е павирана. В резултат на това е вероятно случаите на тези видове събития да се увеличат през следващите години с потенциално изключително скъпи въздействия.
За да се противопоставят на това, много правителства сега изискват използването на устойчиви градски дренажни системи (SUD) като част от новите разработки в градовете. Предлагат се редица опции за SUD, от пропусклива настилка до използване на зелени площи. За проекти с плосък покрив, интегрирането на син покрив може да формира ключова част от стратегията за устойчиво отводняване.
Сините покриви са проектирани да улавят дъждовна вода и бавно да я изпускат за период от 24 часа. Типичната конструкция включва хидроизолационен слой, който е монтиран над стандартната пароизолация и изолация. Последван от празнина, където водата може да отслабне. След това тази празнина се покрива под пропусклив субстрат и горна повърхност (в много случаи зелен покрив). За разлика от стандартните плоски покриви, те често имат малко или никакво падане. Всички основни точки на отводняване са снабдени с ограничители на скоростта на потока, за да контролират скоростта, с която водата може да изтича от повърхността.
При проектирането на тези характеристики има редица фактори, които трябва внимателно да се вземат предвид. Ясно е, че при съхраняване на потенциално голям обем вода на покрива е от решаващо значение да се гарантира, че детайлите на хидроизолационната система са внимателно планирани и изпълнени, особено около всякакви прониквания през повърхността. Тези детайли и дренажните точки трябва да бъдат проектирани така, че да издържат на налягането при потапяне в продължение на няколко часа, когато покривът е натоварен.
Отвъд повърхността на покрива, проектантите трябва да гарантират, че конструкцията на сградата е проектирана да поддържа допълнителното тегло, когато покривът е натоварен. Освен това трябва да се осигури авариен дренаж, за да се отведе излишният поток, след като повърхността достигне капацитет.